Wikipedia

List of Legislative Council of Hong Kong members elected in 1995

This is a list of Members elected to the last Legislative Council in the colonial period at the 1995 election, held on 17 September 1995.

Composition [ edit ]

Affiliation Election At dissolution
Democratic Party 19 19
Hong Kong Association for Democracy and People's Livelihood 4 4
The Frontier 0 4
123 Democratic Alliance 1 1
Citizens Party 0 1
Hong Kong Confederation of Trade Unions 1 0
Neighbourhood and Worker's Service Centre 1 0
Independent Democrat 5 2
Total for Pro-democracy camp 31 31
Liberal Party 10 10
Democratic Alliance for the Betterment of Hong Kong 6 6
Breakfast Group 5 5
Hong Kong Progressive Alliance 1 2
Liberal Democratic Federation of Hong Kong 1 1
New Hong Kong Alliance 1 1
Hong Kong Federation of Trade Unions 1 1
Federation of Hong Kong and Kowloon Labour Unions 1 1
Civil Force 1 0
Pro-Beijing Independent 2 2
Total for Pro-Beijing camp 29 29
Total 60 60

Note: Italic represents organizations that still function but become under another affiliation.

Graphical representation of the Legislative Council [ edit ]

List of Members elected in the legislative election [ edit ]

The following table is a list of LegCo members elected on 17 September 1995.

Key to changes since legislative election:

a = change in party allegiance
b = by-election
Selection Method Constituency Elected Members Elected Party First Assumed Office Born In
GC New Territories South-east Andrew Wong Independent 1985 1943
GC New Territories North-east Allen Lee Liberal 1978 1940
FC Wholesale and Retail Selina Chow Liberal 1981 1945
GC Hong Kong Island East Martin Lee Democratic 1985 1938
FC Finance David Li Independent 1985 1939
FC Industrial (Second) Ngai Shiu-kit Liberal 1985 1924
GC Kowloon East Szeto Wah Democratic 1985 1931
FC Rural Lau Wong-fat Liberal 1985 1936
FC Architectural, Surveying and Planning Edward Ho Liberal 1987 1938
FC Real Estate and Construction Ronald Joseph Arculli Liberal 1988 1939
FC Transport and Communication Miriam Lau Liberal 1988 1947
FC Medical Edward Leong Breakfast Group 1988 1939
GC New Territories Central Albert Chan Democratic 1991 1955
FC Education Cheung Man-kwong Democratic 1991 1954
FC Financial Services Chim Pui-chung Independent 1991 1946
GC Kowloon West Frederick Fung ADPL 1991 1953
FC Health Services Michael Ho Democratic 1991 1955
GC Hong Kong Island West Huang Chen-ya Democratic 1991 1939
GC New Territories East Emily Lau Independent a 1991 1952
GC New Territories South-west Lee Wing-tat Democratic 1991 1957
FC Accountancy Eric Li Breakfast Group 1991 1953
GC Kowloon South-east Fred Li Democratic 1991 1955
FC Import and Export Henry Tang Liberal 1991 1952
GC Kowloon South-west James To Democratic 1991 1963
FC Engineering Samuel Wong Breakfast Group 1991 1937
FC Commercial (Second) Philip Wong NHKA 1991 1938
GC Hong Kong Island South Yeung Sum Democratic 1991 1947
FC Tourism Howard Young Liberal 1991 1948
GC New Territories North-west Zachary Wong Democratic 1991 1957
GC Hong Kong Island Central Christine Loh Independent a 1992 1956
FC Industrial (First) James Tien Liberal 1988 1947
FC Manufacturing Lee Cheuk-yan CTU a 1995 1957
EC Election Committee Chan Kam-lam DAB 1995 1949
FC Hotels and Catering Chan Wing-chan DAB 1995 1935
GC Kowloon North-east Chan Yuen-han DAB 1995 1946
FC Financing, Insurance, Real Estate and Business Services Andrew Cheng Democratic 1995 1960
FC Commercial (First) Paul Cheng Breakfast Group 1988 1936
FC Labour Cheng Yiu-tong FTU 1995 1948
EC Election Committee Anthony Cheung Democratic 1995 1952
GC New Territories North Cheung Hon-chung DAB 1995 1958
EC Election Committee Choy Kan-pui Civil Force a 1995 1929
EC Election Committee David Chu LDF a 1995 1944
GC New Territories West Albert Ho Democratic 1995 1951
EC Election Committee Ip Kwok-him DAB 1995 1951
GC Kowloon South Lau Chin-shek Democratic 1991 1944
EC Election Committee Ambrose Lau Progressive Alliance 1995 1947
EC Election Committee Law Cheung-kwok ADPL 1995 1949
FC Social Welfare Law Chi-kwong Democratic 1995 1953
FC Labour Lee Kai-ming FLU 1995 1937
FC Textiles and Garments Leung Yiu-chung NSWC a 1995 1953
GC Kowloon Central Bruce Liu ADPL 1995 1958
EC Election Committee Lo Suk-ching Breakfast Group 1995 1950
FC Urban Council Mok Ying-fan ADPL 1995 1951
FC Legal Margaret Ng Independent 1995 1948
FC Regional Council Ngan Kam-chuen DAB 1995 1947
GC New Territories South Sin Chung-kai Democratic 1995 1960
FC Agriculture, Fisheries, Mining, Energy and Construction Tsang Kin-shing Democratic 1995 1956
EC Election Committee John Tse Democratic 1995 1954
FC Community, Social and Personal Services Elizabeth Wong Independent a 1990 1937
EC Election Committee Lawrence Yum 123DA 1995 1948

Other changes [ edit ]

See also [ edit ]

References [ edit ]

What is this?